Kontaktní osoba:
Mgr. Zuzana Konůpková
tel.: +420 776 754 080
 
 
fb
 
Adresa pro korespondenci:
Branská 360, Praha 9
 
Banner
Domů Afázie Terapie a prognóza
Terapie a prognóza PDF Tisk Email

V akutní fázi - na počátku onemocnění - jsou osoby s afázií obvykle hospitalizovány na neurologickém oddělení. Dochází ke spontánní úpravě stavu řečových funkcí. Logopedická péče je již v této fázi MOŽNÁ a ŽÁDOUCÍ. V případě, že pozorujete u svého blízkého potíže s řečí, informujte se, zda je v péči klinického logopeda, buďte přítomní u vyšetření i terapie, ptejte se, jak můžete se svým blízkým komunikovat, event. cvičit.

V období následné péče jsou osoby s afázií často umístěny na rehabilitačních klinikách, v rehabilitačních ústavech, na odděleních LDN - i zde žádejte logopedickou péči. Cvičit je třeba krátce a často. Pokud není v možnostech logopeda pracovat s afatikem několikrát týdně, měl by o postupech terapie zaškolit někoho z rodiny, kdo bude s osobou s afázií pravidelně cvičit. Po propuštění do domácí péče je třeba na logopedii docházet ambulantně. Afatik by měl zůstat i v péči neurologa, event. internisty. Je-li třeba, poruchám hybnosti se věnují fyzioteraputi a ergoterapeuti. Psychologická péče o osoby s afázií i jejich blízké je klíčová. Důležitý je kontakt s lidmi (rodinou, přáteli, známými)!!!

I v chronické fázi je třeba pokračovat v logopedické péči - reedukace může být efektivní i mnoho let od vzniku afázie. Vedle individuální terapie je možno využít i terapii skupinovou. Podstatné je udržovat kontakty s okolím!!! Lidé s afázií se mohou účastnit rekondičních pobytů nebo žádat o pobyt v lázních.

Na počátku může být stav dramatický, v akutní a subakutní fázi ale dochází ke spontánní úpravě. Ke zlepšení však (vlivem cvičení) může dojít i mnoho let od vzniku onemocnění.

Prognóza závisí na rozsahu poškození mozku, věku, vhodnosti reedukačního postupu a intenzitě cvičení, ale hlavně na motivaci a vůli pacienta!!!

Stav se zlepšuje postupně, léčba je dlouhodobá. Lehčí formy afázie mohou zůstat zcela bez následků. Někdy se pokroky mohou zdát pomalejší, než bychom si přáli, což není důvodem pro ukončení logopedické péče. Naopak je třeba intenzivně pokračovat, každý pokrok je cenný!!!

 

Klub - skupinová setkání osob s afázií

přijďte mezi nás vždy:
v pondělí v 16:00 či
ve čtvrtek v 9:00 nebo v 11:00
do Občanského sdružení 3P,
Wuchterlova 11,
Praha 6 - Dejvice
mapa

Základní rady pro komunikaci s osobou s afázií

Zeptejte se logopedky
Logopedky OS Klub Afasie Vám odpoví na vaše dotazy ohledně afázie, logopedické péče, skupinových setkání ad.

Banner
KLUB AFASIE
 S využitím Joomla, ionFiles, Kunena